Bodor Ádám:
Sinistra körzet
Andrej Bodor elhatározza, hogy megkeresi évek óta nem látott nevelt fiát, Béla Bundasiant. Megtudta, hogy a fiú a Sinistra körzet melleti természetvédelmi területen van, ám oda egyelőre nem mehet. A Sinistra körzet lakója lesz, asszimilálódik, úgy él, miként a körzet lakói . A Sinistra körzet az ukrán-román határkörzet, ennek megfelelően az abszurditásig szigorú és értelmetlen szabályok szűkítik be az ott lakók életét. A név nem fontos, senki sem használja a valódi nevét, viszont "dögcédulát" kap mindenki, akárcsak az amerikai katonák, csak sokkal primitívebb változatban. Aztán az idő előre haladtával már három fémlapocska kerül minden körzetlakóra: egy a nyakára, egy a kezére, egy a lábára. A parancsnok Coca Mavrodin ezredesnő, aki ki tudja miért, kivételt tesz Andrej Bodorral, aki egyre magasabbra jut a ranglétrán, hamarosan erdeigyümölcs gyűjtő, majd halottkém,végül útkaparó is lesz belőle. Sőt, amikor Coca kísérőül választja, még a hőn vágyott természetvédelmi területre is eljut Andrej, s találkozhat nevelt fiával, Béla Bundasiannal. A találkozásban egyiküknek sem volt sok öröme, Béla teljes apátiájában már csak egyet akart: megmaradni jelen helyzetében.
Bodor Ádám 15 novellában ír a körzetlakókról , s nem igazán tudtam, hogy mi a szürreális, Bodor Ádám kötete vagy a valóság.
A novellák azonos helyszínen, ismétlődő szereplőkkel mutatnak be egy olyan világot, amelyre csak azt tudjuk mondani, hogy ilyen nincs. A Sinistra körzet nemcsak határvidék, kitelepítettek, büntetésben lévők , menekültek lakhelye is. A bemutatott világ hihetetlen, abszurditásában felülmúlja a legvadabb írói fantáziát, az itt élő emberek élete szinte történelem előtti, a történések a fikció gyanúját keltik az olvasóban, de egy bizonyos életkor után az olvasó már tudja, az életnél gazdagabb fantáziaval egyetlen író sem bír.
Laza epikus szálra fűzi az író a novellákat: az egyik szál Béla megkeresése, a másik a körzetből való szökés fontolgatása. Az epizódok az itt zajló élet abszurditását olyan természetességel mutatják be, mintha az emberi életek meghatározója a világ kezdete óta az abszurditás lenne. Béláról ugyan semmit sem tudunk meg, csak azt, hogy volt egy bomba jó nője, Connie, aki a felismerhetetlenül szőrösen halt meg. a körzet meteorológusa, Géza Hutira pedig éppen jószolgálati ügyben veszítette el egyik fülét, amivel egy nem azonosítható állat elfutott. A körzet lakóinak a tunguz nátha a legnagyobb ellensége. Hogy a járványt megakadályozzák, a beteget a ruháinál a földhöz szegezik, karámszerűséget építenek köré, s a réseken keresztül etetik őket. Egy ilyen itatáskor tört le Géza Hutira füle a nagy fagyban, mint a könyv végén kiderül, kissé besegített az egyik beteg, merthogy rossz rumot adott az a fránya Géza. Szereplői még ennek a világnak az albinó ikrek, akik közül az egyik felnyársalta magát, de hogy melyikük, az rejtély, mert nemcsak hogy külsőre megkülönböztethetelenek voltak, de a nevük is azonos volt: Hamza Petrika volt a nevük. Géza Kökény mellszobra is visszatérő motívuma a könyvnek. A mellszobrot azzal érdemelte ki, hogy ő volt a legnagyobb medvevadász. Rendre megismerjük az érzéki örömök bővérű osztogatóit is: Connie Illafeldet, aki szőrösen végezte, mert az elmegyógyintézetben elkezelték. Elvira Spiridont, akit a férje kölcsönadott Andrej Bodornak, s akinek bársonyos feneke volt, s egészen csöpp lánykákat is, akiket apjuk, Nikifor Tescovina ajánl fel marcona férfiak vágyainak.Van a lánykák között egy, akinek haja lángoló vörös, szeme meg éjjek világít.
Andrej Bodor beilleszkedett ebbe a világba, mégsem csodálkozunk azon, hogy a szökést fontolgatja.Szerencsére a csütörtöki kamionos, Mustafa Mukkerman a fagyott birkahúsok között emberek kicsempészésével tesz szert jövedelmének kiegészítésére. Andrej hiába hívja Bélát, fogadott fiát, az nem mozdul a körzetből, elveszítette az élet iránti érdeklődését, s az önkéntes halált választotta. Így hát Andrej Spiridontól kölcsönkapott szeretőjével hagyná el a birkahúsok közé rejtőzve a körzetet, de mivel esett az eső, ruhájukat mindketten levették, úgy várták a kamiont. Tudták, hogy vizes ruhában hűtőkamionban megfagynának. Mustafa azonban megmakacsolta magát: nőt nem enged a kamionba, Andrej felszállt, véletlenül Elvira ruháival is a hóna alatt. Így maradt az út mentén pucéran a bársonyos fenekű szépség. Gábriel Dunka a körzet törpéje életében először látott meztelen nőt, amikor kocsijával megállt előtte. Bár alig bírt férfivágyaival, a szépséget mégis feladta a kevésbé nőies, de a fegyvert jól forgató Coca Mavrodinnál.
A könyv hangulatára a fejezetek címéből is következtethetünk. Ilyen címekkel találkozhat az olvasó: Borcan ezredes esernyője, Andrej dögcédulája, Connie Illafeld szőre, Géza Hutira füle, stb.
Andrej sok év múlva visszatér a Sinistra körzetbe Suzuki terepjárójával. Az élet itt nem sokat változott, ezt bizonyítja az is, hogy a búcsú nélkül elhagyott Aranka Westin ugyanolyan jó szívvel fogadta a vágytól feltüzelt Andrej Bodort, mint mielőtt elment innen birkahúsok közt Mustafa kamionjában.
Naaaaagyon jó könyv!