Csehov, Anton Pavlovics:

Sirály

A Csehov-drámák jellemző hangulata erre a műre is jellemző, nevezetesen a vékonyka cselekmény, hiszen a fő események a lélek legmélyén játszódnak. De talán ebben a drámában a legerőteljesebb a vágyakozás egy tartalmas élet után, miután a mű minden egyes szereplője más életet él, mint amit szeretne. Ha megelégszünk az elvágyódók felsorolásával, akár komikus is lehet az a kielégületlenség, ami a Szorin udvarházában összegyűlteket jellemzi. Lássuk az elvágyódókat:

 Szorin a házigazda, egész életében városban szeretett volna élni, mégis falun él, művész szeretett volna lenni, hivatalnok lett, családot szeretett volna, de nem nősült meg.

Húga, Arkagyina híres színésznő. Nyilván tehetséges, de nem tud megbirkózni az öregedés rémével. Örökifjú szeretne maradni, irritálja mások tehetsége, fiatalsága, s az immáron felnőtt fia, Trepljov.

Trepljov induló író, aki keresi a saját útját, keresi az anyjához vezető utat, és szerelmes Nyinába, a szomszéd földbirtokos lányába, aki a dráma során el fogja őt hagyni. Pénzre és inspiráló városi környezetre lenne szüksége, hogy megvalósíthassa álmait. Híres író szeretne lenni.

Trigorin viszont már híres író, Arkagyina lovagja, akit zavar, hogy középszerű tehetség, retteg attól, hogy nem tudja megírni következő művét ihlet hiányában, valójában horgászni szeretne hátralévő életében egy csendes tóparton.

Nyinát a szomszéd földbirtokos lányát megszédíti a hírnév és az azzal járó lehetőség. Beleszeret Trigorinba, s érte, meg a színészi karrierért elhagyja otthonát, és eddigi szerelmét, Trepljovot.

A jószágigazgató lánya, Mása Trepljovért epedezik, de csak Medvegyenko jut neki, a falusi tanító. Házasságuk már az első években előrevetíti a tragikusan boldogtalan kapcsolat képét.

Medvegyenko képtelen megbirkózni a szegénység okozta gondokkal. Felemészti és átitatja minden gondolatát a pénzhiány és az ebből fakadó nyomorúság.

Polina Andrejevna a jószágigazgató férje, Mása anyja, aki az orvosért, Dornért adná fél karját, ha az magával vinné. De nem viszi, mert Dorn egyrészt kiábrándult, másrészt, ha hozzá kötné valakihez az életét, az inkább Arkagyina lenne.

A dráma cselekménye ezekből a félresiklott, meddő vágyakból fakad. Trepljov szeretné anyját elkápráztatni saját művével, azonban az előadás kudarcba fullad az asszony érzéketlensége miatt. A főszereplő Nyina viszont felkelti Trigorin érdeklődését. Trepljov tehetetlen dühét, megalázottságát egy általa lelőtt sirály jeleníti meg. A szárnyaló szabadság szimbóluma a madár, amit oktalanul, cél nélkül gyilkolt meg. Nyina is magára ismer a holt madárban, s mert költői lélek, ezért ettől fogva magát nevezi sirálynak. De valamennyi szereplő minden meddő vágyakozása azonosítható a céltalanul elpusztított levegő urával.

Két év múlva újra együtt van a társaság, Szorin betegsége okából gyűlnek össze. Szorin tolókocsiban van, Nyina szakított Trigorinnal, és eltemette közös gyermeküket, kiégett, de tehetségében megerősödött vidéki színésznőként látjuk viszont. Dorn továbbra is megmarad szokásos gyógymódjánál, -valeriána-, hiszen a 60 év felettiek gyógyítása már felesleges. A társaság leül játszani valami korban divatos szerencsejátékot, beszélgetésük ekörül forog. Trepljov kimarad a játékból, észreveszi, hogy anyja nem olvasta el legújabb művét. Nyina keresi fel őt titokban. A lány az egyetlen, aki mert változtatni életén, de csúfos kudarcot vallott. Visszavágyik a szülői házba, a csendes tópartra, az idilli természeti környezetbe. De apja nem fogadja vissza. Nyina nem látja lehetségesnek kapcsolatuk visszaállítását.

A játékosok (lottójáték) lövésszerű hangra riadnak fel. Dorn rosszat sejt, azt mondja, biztosan az éteres üvege robbant szét. Kimegy, majd a híres színésznő anyát kímélve azt mondja, úgy volt, az éteres üveg pukkant. De Trigorin fülébe súgja, hogy legyenek kíméletesek, mert Trepljov főbe lőtte magát.

A fiatalember öngyilkosságának nincs egyetlen kiváltó oka. Anyja szeretetlensége, kilátástalan helyzete, Nyina távozása az életéből együttesen hatottak oda, hogy pisztolyt emeljen homlokához. De az is lehet, hogy a Nyinával való beszélgetés azt is tudatosította benne, hogy a változás, egy másik élet másik helyszínen sem hoz megnyugvást. Mindannyian oktalanul elpusztított, a szárnyalás lehetőségétől megfosztott sirályok, nem csak Nyina.
 

Szerző: Gabi néni  2010.09.07. 08:54 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tanarno.blog.hu/api/trackback/id/tr72276974

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása